Wpływ rekuperatorów Prana na bezpieczeństwo wirusowe | Ecoventeam

wywiewnik wentylacyjny covid

1. Wirus w powietrzu statycznym (w pomieszczeniu) może utrzymać się do 3 godzin. Zatem nie mówmy wyłącznie o drodze kropelkowej przenoszenia koronawirusa (mimo że to prawda, ale źle zazwyczaj rozumiana). Ważna jest prawidłowa wentylacja pomieszczeń – zwłaszcza pomieszczeń kwarantanny i izolacji chorych, ale też wszelkiego rodzaju obiektów publicznych. Po to aby nie zarażać innych.
2. Na przedmiotach miedzianych wirus utrzyma się zaledwie do 4 godzin. Jest to wyjątkowo dobry wynik zważywszy na brak jakichkolwiek odczynników chemicznych służących dekontaminacji – po prostu mają na to wpływ właściwości miedzi. Mówimy o tym od dawna – w Prana stosujemy wyłącznie miedziane wymienniki ciepła.
3. Wielka szkoda, że nadal zbyt mało mówi się o tym jak ważna jest właściwa wentylacja pomieszczeń rekonwalescencji osób chorych. To co wiemy my – chory emituje do powietrza dużą ilość cząsteczek wirusa. Jeśli pomieszczenie nie jest wentylowane prawidłowo – chory ponownie wdycha i przyjmuje te wyrzucone wcześniej. Z tego powodu jego organizm musi wykonać większą pracę, stoczyć większą walkę aby powrócić do zdrowia. Na tym etapie niestety nie znaleźliśmy badań wskazujących na prawidłowość tej tezy, ale to też nie znaczy że jest ona błędna.
4. W pomieszczeniach kwarantanny i pobytu osób zakażonych zdecydowanie najważniejsze jest zbilansowane podciśnienie powietrza. Lekarze wiedzą, jak to jest ważne.
5. Istniejące systemy wentylacji kanałowej są zagrożeniem WYŁĄCZNIE WTEDY GDY NIE SĄ KONSERWOWANE i nie są właściwie zabezpieczone. To nie jest prawdą że klimatyzacja czy kanały wentylacyjne to zagrożenie. Dopiero wtedy gdy nie są regularnie czyszczone i stale filtrowane – stają się zagrożeniem i drogą do rozprzestrzeniania wirusa.
6. Jeśli musicie wyjść z domu, nie wstydźcie się nosić maseczki. Już niebawem będą one prawdopodobnie szerzej dostępne. Ale nawet w przypadku niedostępności maseczek, zawsze jakiś szalik, kołnierz itp to lepiej niż nic. Nie jest prawdą co mówią lekarze – że maski powinni nosić tylko ci, którzy wiedzą że są chorzy. Prawdą natomiast jest to co mówią ci sami lekarze – że w większości przypadków chory nie ma świadomości że choruje na covid-19 i że zaraża innych. Zatem prawdą jest, że maseczki powinni nosić WSZYSCY. Tak, jak to mówią Chińczycy. Im dłużej mamy problem ze zrozumieniem tego, tym dłużej będziemy siedzieć w swoich domach jak w zamknięciu.

W PRANA Group nie twierdzimy że mamy monopol na wiedzę i rozwiązanie na covid. Ale bezustannie próbujemy coś robić w tym zakresie i wypracować optymalny model dla wentylacji z rekuperacją i oczyszczaniem powietrza dla obiektów szpitalnych, odosobnienia chorych czy nawet kwarantanny – włączenie z opcją możliwości wydzielenia i dostosowania części domu do potrzeb kwarantanny w warunkach domowych. Dbajcie o siebie, a co do nas to prosimy o mniej hejtu a więcej krytyki konstruktywnej!
Wasz Zespół PRANA Group.