Wyrażenie „wentylacja z odzyskiem ciepła” nie jest nowe dla polskiego konsumenta, ale często jest nieprawidłowo rozumiane. Rzeczywiście, rekuperatory w wentylacji zaczęły być stosowane masowo dopiero od około 15 lat, wraz z rozpoczęciem przeprowadzania analiz efektywności energetycznej budynków. Rekuperatory – jako systemy wentylacji nawiewno-wywiewnej oparte na wymiennikach ciepła, stają się coraz bardziej popularne i stosowane w wentylacji pomieszczeń, bez utraty ciepła.
Rekuperacja – to proces przekazywania ciepłą od powietrza wyprowadzonego z pomieszczenia, do powietrza zaciąganego z ulicy. W przypadku rekuperatorów PRANA odzyskiwane może być zarówno ciepło zimą (w okresie stosowania pieca grzewczego), jak i chłód latem (wykorzystując klimatyzację). Energia cieplna przekazywana jest wewnątrz miedzianego, antyseptycznego wymiennika z wykorzystaniem cienkich ścianek pomiędzy sąsiadującymi kanałami wymiennika (konstrukcji prostoliniowej, przeciwprądowej), dzięki czemu świeże powietrze dostarczane jest do pomieszczenia w temperaturze pokojowej (system odzyskuje do 93% ciepła/chłodu w pomieszczeniu).
Wentylacja z rekuperacją ciepła posiada wiele zalet:
1. utrzymuje komfort cieplny w pomieszczeniu;
2. nie wystudza pomieszczeń w wyniku ich wentylacji;
3. obniża zużycie paliwa kotła grzewczego;
4. obniża koszty energii elektrycznej klimatyzacji;
5. filtruje i oczyszcza powietrze zaciągane z ulicy;
6. równoważy poziom wilgotności powietrza;
7. utrzymuje zdrowy i właściwy mikroklimat w pomieszczeniach.
Zastosowanie rekuperacji w budownictwie znacznie poprawiło efektywność energetyczną gospodarstw domowych. Świeże powietrze stało się ponownie dostępne 24/7 – bez otwierania okien, przeciągów i utraty cennego ciepła zimą lub chłodu latem. Rynek oferuje rekuperatory z różnymi wymiennikami ciepła: celulozowymi, aluminiowymi, ceramicznymi, miedzianymi. Specjaliści podkreślają szczególnie wysokie parametry miedzi, ponieważ miedź ma wysoką przewodność cieplną, co istotnie wpływa na efektywność rozwiązań. Ponadto miedź od dawna znana jest jako naturalny środek antyseptyczny, który ma pozytywny wpływ na utrzymanie właściwego mikroklimatu w pomieszczeniach.
Zapoznaj się z nowymi funkcjami rekuperatorów serii PRANA STOP SMOG i PREMIUM PLUS:
1. kontrola jakości powietrza: temperatury, wilgotności, ciśnienia, jakości powietrza VOC;
2. tryb „AUTO”;
3. kontrola poziomu CO2 w pomieszczeniu;
4. automatyczne obliczanie efektywności;
5. sterowanie aplikacją mobilną.