Problemy związane z wilgocią pojawiają się nieustannie od jesieni aż po późną wiosnę. Jest to spowodowane głównie niekorzystną pogodą, ale także techniczną stroną budynków. Jak pozbyć się wilgoci w domu w ostateczny sposób? Istnieje kilka metod i przyzwyczajeń, które warto w sobie wykształcić. Wszystkie opiszemy w poniższym wpisie. Z pewnością pomogą uporać się z uciążliwym problemem.
Łazienka oraz kuchnia to pomieszczenia, które w naturalny sposób są narażone na zwiększony poziom wilgoci. Przygotowywanie posiłków czy wzięcie gorącej kąpieli wytwarza sporą ilość pary wodnej, co powoduje zaparowane okna w domu. Najprostszym rozwiązaniem jest… otworzenie ich na czas przebywania w pomieszczeniu.
Łatwo jednak zauważyć, z jakimi problemami się to wiąże. Zimą jest po prostu za zimno, aby pozostawić otwarte okna na dłużej. Mowa więc o niekomfortowym, choć całkiem skutecznym sposobie. Dlatego wilgoć w domu lepiej zwalczać innymi metodami. Dla przykładu część osób decyduje się na zamontowanie specjalnie zaprojektowanych okien lub wyposażenie tych obecnie używanych w dodatkowe akcesoria. Okna antyroszeniowe oraz samoczyszczące zyskują na popularności. Dzięki nim utrzymuje się właściwą temperaturę szyby wewnętrznej, co zapobiega zaparowaniu.
Inną metodą jest utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach. Wystarczy mieć dobry i nowoczesny system ogrzewania. Optymalna temperatura wynosi między 18 a 21 stopni. W większości przypadków zaparowane okna w domu przestają być wówczas problemem, choć trzeba przygotować się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Temperatura musi bowiem utrzymywać się niezależnie od pory dnia i nocy, a także wtedy, gdy nikt nie przebywa w mieszkaniu.
Czy w związku z tym lepiej postawić na urządzenia regulujące wilgoć w domu? Poziom wilgotności w pomieszczeniach nie powinien przekraczać 40-50%. Osuszacze powietrza z pewnością będą w tej kwestii bardzo pomocne. Niestety to wciąż dość drogi sprzęt, zwłaszcza jeśli musi pracować w dużych pokojach. To zazwyczaj wymaga zakupu przynajmniej kilku urządzeń, aby objęły cały dom. Na dodatek do działania potrzebują prądu, więc zwiększone rachunki wciąż pozostają problemem. Niemniej dzięki wydajnym osuszaczom powietrza zaparowane szyby w domu przestają być problemem.
Większość wymienionych powyżej metod ma jedną, ale poważną wadę. Mianowicie wymagają dość poważnych inwestycji przy przeciętnej skuteczności. Przez to trudno wyeliminować problem związany z zaparowanymi szybami w domu. Tak naprawdę jedynym sposobem o potwierdzonych efektach jest wentylacja z odzyskiem ciepła. Nie tylko zrównoważy to poziom wilgoci w pomieszczeniach, ale też utrzyma komfort cieplny. A za tym idą kolejne zalety.
Co właściwie kryje się za określeniem „wentylacja z odzyskiem ciepła”? To nic innego, jak rekuperacja, czyli proces odprowadzania ciepła z wewnątrz pomieszczenia do zewnątrz. W efekcie jego działania temperatura utrzymuje się na poziomie, który zapobiega zaparowanym szybom w domu. To jednak nie wszystkie atuty systemu! Oprócz tego należy spodziewać się zmniejszonych rachunków za ogrzewanie z powodu obniżenia zużycia paliwa potrzebnego do pracy kotła. Latem z kolei pozwala zaoszczędzić na klimatyzacji. To bezpośrednio przekłada się na zwiększenie efektywności energetycznej w domu i wyeliminowaniu typowych problemów związanych z wilgocią.
Oczywiście nie każdy system jest równie dobry. Warto zainwestować w sprawdzone rozwiązania, które docenili inni klienci. Marką, która zasługuje na szczególną uwagę, jest PRANA. Rekuperatory tego producenta wykorzystują zdecentralizowany system wentylacji mechanicznej, który zasila się poprzez sieć elektryczną. Do tego wyposażony jest w miedziany wymiennik ciepła o charakterze przeciwprądowym.
Rekuperacja z marką Prana pozwala przeciwdziałać negatywnym skutkom hermetyzacji, czyli stosowania szczelnych okien i drzwi. Działa ona efektywnie przez cały rok. Warto zastosować ją również ze względu na to, że podwyższony poziom wilgotności stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów oraz pleśni, czego każdy za wszelką cenę chce uniknąć.
Mamy nadzieję, że pomogliśmy rozwiązać wątpliwości związane z tym, jak pozbyć się wilgoci w domu. Jeśli jednak masz jeszcze pytania, zapraszamy do kontaktu drogą telefoniczną lub mailową z naszymi specjalistami. Z przyjemnością pomożemy w każdej kwestii związanej z zaparowanymi oknami w domu czy wilgocią.